background

HAKKINDA

Behiç Çelik, 1955 yılında Mersin/Anamur’da doğdu. Lisans eğitimini Ankara Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde, İktisat ve Maliye alanında, yüksek lisansı eğitimini ise Yerel Yönetimler alanında tamamladı.

Mesleki kariyerine 1980 yılında Konya’da Maiyet Memuru adayı olarak başladı. Kaymakam vekili olarak bulunduğu Taşova ve Göksun’da Belediye Başkanlığı görevlerini de yürüttü. Konya Bozkır, Kırıkkale Delice, Van Muradiye, Bitlis Tatvan’da Kaymakam olarak görev yaptı. İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’nde Daire Başkanı ve Genel Müdür Yardımcısı oldu. Kırıkkale Valiliği görevinde bulundu. Merkez Valiliğine atandı. Yerel yönetimler alanında TODAİE’de dersler verdi.

2000 yılında yayınlanan Türk İdari Yapısının Reorganizasyonu (Yeniden Yapılandırma) ve 2020 yılında yayınlanan Toptan Pazarlar Hal Ekseninde Tarım isimli iki kitabı, çeşitli dergilerde yayınlanmış makaleleri bulunmaktadır. 23. Dönem Mersin Milletvekili, İyi Parti Kurucu Üyesi ve 27. Dönem Mersin Milletvekili olan Çelik, evli ve 3 çocuk babasıdır.